Co by mělo vaše dítě zvládat před nástupem do MŠ

• znát své jméno a příjmení
  • poznat svoje oblečení /vše by mělo být podepsané/
  • umět si vyčistit zuby
  • spolupracovat při oblékání a svlékání
  • umět si říct, co chce nebo potřebuje
  • držet lžíci a umět se najíst
  • při jídle sedět u stolu
  • používat toaletu (pleny nejsou přípustné)
  • umět si umýt ruce mýdlem, utřít se do ručníku
  • umět nazuovat a vyzouvat obuv
  • vysmrkat se používat kapesník
  • umět pít z hrnečku a skleničky
  • ujít kratší vzdálenosti při pobytu venku

Co dítě potřebuje v MŠ

• bačkory /bez zapínání,ne pantofle/
  • náhradní spodní prádlo,ponožky,tričko
  • oblečení na pobyt venku, gumáky
  • pyžamo
  • kartáček,pastu
  • papírové kapesníky /2 balení/, toaletní papír /4 role/

Jak se správně chovat v mateřské škole

• dítě odvést až do třídy a osobně předat učitelce
  • máte-li nějaké pochybnosti,požadavky,obraťte se s důvěrou na učitelku
  • neprodlužujte loučení s dítětem,rychle odejděte
  • informujte učitelku,jestliže má Vaše dítě nějaké zdravotní problémy
  • před Vaším dítětem mluvte o školce hezky,nestrašte ho školkou,školka není za trest

10 dobrých rad,
které usnadní Vám i vašemu dítěti nástup do školky
  • 1 .MLUVTE S DÍTĚTEM O TOM, CO SE VE ŠKOLCE DĚLÁ A JAKÉ TO TAM JE.
Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam, ale chodit rádo, abyse vaše dítě nevystrašilo barvitýmlíčením zlých zážitků). Vyhněte se negativním popisům, jako: "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude" apod.
  •    2.  ZVYKEJTE DÍTĚ NA ODLOUČENÍ.
Při odchodu např. do kina láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřbuje pocit, že se na vás může spolehnout. Chybou je, vyplížit se tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
  • 3. VEĎTE DÍTĚ K SAMOSTATNOSTI ZVLÁŠTĚ V HYGIENĚ, OBLÉKÁNÍ A JÍDLE.
Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
  • 4. DEJTE DÍTĚTI NAJEVO, ŽE ROZUMÍTE JEHO PŘÍPADNÝM OBAVÁM Z NÁSTUPU DO ŠKOLKY.
Ujistěte dítě, že mu věříte, a že to určitě zvádne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z tohoto důvodu NIKDY ŠKOLKOU DÍTĚTI NEVYHROŽUJTE (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhruškám typu "Když budeš zlobit, nechám tě ve školce i odpoledne".
  • 5. POKUD BUDE DÍTĚ PLAKAT, BUĎTE PŘÍVĚTIVÍ, ALE ROZHODNÍ.
Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
  • 6. DEJTE DÍTĚTI S SEBOU NĚCO DŮVĚRNÉHO.
(plyšáka, hračku, šátek).
  • 7. PLŇTE SVÉ SLIBY.
Když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
  • 8. PLATÍ, ŽE ZBAVIT SE SVÉ ÚZKOSTI ZNAMENÁ ZBAVIT DÍTĚ JEHO ÚZKOSTI.
Udělejte si jasnov tom, jak prožíváte nastávající situaci vy.Děti dokážou velmi itlivě poznat projevy strachu u rodičů. Pokud máte strach z odloučení od dítěte a nejste skutečně přesvědčeni o tom, že dítě do školky dát chcete, pak byste měli přehodnotit nástup dítěte do školky. Případně se dohodněte, že dítě do školky bude vodit ten, který s tím menší problém.
  • 9. ZA POBYT VE ŠKOLCE NESLIBUJTE DÍTĚTI ODMĚNY PŘEDEM.
Dítě prožívá stres nejen z toho, že je ve školce bez rodičů a zvyká si na nové prostředí. Přidá se strach z toho, že selže a odměnu pak nedostane. Samozřejmě - pokud den ve školce proběhne v pohodě - chvalte dítě a jděte to oslavit třeba do cukrárny nebo kupte nějakou drobnost. Materiální odměny by se neměly stát pravidlem, dítě by pak hračku vyžadovalo každý den.
  • 10. PROMLUVTE SI S UČITELKOU O MOŽNOSTECH POSTUPNÉ ADAPTACE DÍTĚTE.
S dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod.